Çözene Sor | Öğrencilerin Sosyal Medyası
Paragon Tower | Plaza Cubes

İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?
İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

İyi bir ders çalışma programı hazırlamak başarıya giden yolda en büyük adımlardan biridir. LGS, TYT, AYT için günlük, haftalık ve aylık hedeflerinizin yer aldığı bir programa uyarak planlı olmanız ve hayallerinize ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. Gelin beraber iyi bir ders çalışma programı hazırlamanın temellerini öğrenelim.

Öğrenme Stilinizi Keşfedin

Öğrenme şeklinizi keşfetmeden bir çalışma programı hazırlamak faydasız olacaktır. Bilindiği üzere 5 çeşit öğrenme tekniği vardır:

 1. Görsel
 2. İşitsel
 3. Kinestetik
 4. Sözel(okuma-yazma)
 5.  Mantıksal öğrenme.

Bu tekniklerden hangisine uygun olursanız olun kendinizi ait hissedebileceğiniz 2 teknik daha bulunmaktadır. Sonuçta bazılarımız tek başına çalışmayı severken bazılarımız da sosyal olarak başkalarıyla birlikte öğrenmeyi sever.

İyi Bir Ders Çalışma Programı İçin Gerçekçi Çalışma Hedefleri Belirleyin

Ders Çalışma Programı

İyi bir ders çalışma programının en önemli adımı gerçekçi hedefler belirlemektir. Programınızda bir güne fazla görev yığıp diğer bir güne ise az şey koyuyorsanız bilin ki yoğun olan günde stres seviyeniz artacaktır çünkü yapmanız gerekenleri yapamadığınız taktirde üzüleceksiniz. Hatta belki de pes edeceksiniz.

Öncelikle girdiğiniz sınavın türüne göre sorumlu olduğunuz tüm konuları bir kağıda yazın. Daha sonra aylık çalışma hedeflerinizi yazdıktan sonra bunları haftalara, daha sonra haftaları günlere bölmeniz uygulanması gereken tekniktir. Örneğin Asya üniversite sınavına hazırlanan 12. sınıf bir eşit ağırlık öğrencisi olsun. 

Ders Çalışma Programı

Asya’nın Eylül ayı hedefleri aşağıdaki gibi:

 • 12.sınıf İnkılap Tarihi ilk 2 üniteyi öğrenmek
 • 12.sınıf Edebiyat ilk 3 üniteyi öğrenmek
 • Üstel ve Logaritmik Fonksiyonlar, diziler ve trigonometri

Asya’nın programının haftalara bölünmüş şekli aşağıdaki gibi olabilir:

 • 1. Hafta: Logaritma, XX. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya, Edebiyata Giriş
 • 2. Hafta: Diziler, Milli Mücadele, Hikaye
 • 3. Hafta: Trigonometri, Milli Mücadele, Şiir
 • 4. Hafta: Trigonometri, Şiir

Asya’nın ilk haftaki programından bir gün aşağıdaki gibi olabilir:

Pazartesi: Üstel Fonksiyon, Mustafa Kemal’in Eğitim ve Askerlik Hayatı, Edebiyat-Felsefe İlişkisi, Edebiyat-Psikoloji İlişkisi.

Gördüğünüz üzere gerçekçi belirlenen ve konu dağılımlarının düzenli yapıldığı bir program, uyulması çok daha kolay ve ayrıca daha az stres vericidir. Çünkü tam olarak gün gün ne çalışmanız gerektiği bellidir.

Her Ders İçin Ne Kadar Çalışmanız Gerektiğini Planlayın 

Ders Çalışma Programı

Uzun yıllar boyunca, kabul edilen kural her bir ders saati için iki saat çalışmanız gerektiğidir fakat bu kural artık geçerliliğini yitirmiştir. 

Her dersin müfredatı bir diğerlerinden daha yoğun olabileceğinden, müfredatları her ders için ne kadar zaman ayıracağınızı hesaplamak için kılavuz olarak kullanabiliriz. Ayrıca insanların iyi olduğu ve eksik olduğu dersler farklı olduğundan her ders için farklı çalışma süreleri ayarlamalıyız. 

Varsayalım ki tarihe ilginiz var ve bu derste zorlanmıyorsunuz. O zaman tarih dersine çalışmadığınız vakitleri, kendinizi eksik hissettiğiniz veya zor olan başka bir derse ayırabilirsiniz. Unutmayın ki bildiklerinizi tekrar tekrar çalışmak değil, bilmediklerinizi öğrenmeye çalışmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

İyi Bir Ders Çalışma Programı Hazırlayabilmek İçin Esnek Çalışma Saatleri Belirleyin

Gün içinde ders çalışacağınız saatleri çok katı belirlediğiniz durumda herhangi bir aksaklıkta programınızın çöp olduğu algısına kapılabilirsiniz. Bunun için belirli saat aralıklarında ders çalışmanız üzerine kurulmuş bir program yerine günde kaç saat ne çalışacağınızı belirlediğiniz bir program sizi çok daha motive edecektir. Ayrıca planladığınız her görevi yapmak zorunda da değilsiniz. Günlük hayatta birçok beklenmedik problemle karşılaşabiliriz. Unutmayın ki ne olursa olsun, yapamadığınız şeyleri haftanın diğer günlerine ekleyebilirsiniz. 

Mola Vermeyi İhmal Etmeyin

Çalışma Saatlerinizi bir derse en fazla 2 saat çalışacağınız şekilde ayarlayın. Ortalama 1-2 saatlik bir çalışmadan sonra hızla yorulmaya başlarsınız ve konsantre olma yeteneğiniz azalır.  Mola vermek ve ardından başka bir derse geçmek, verimliliğinizi sürdürmek için gerekli değişikliği sağlayacaktır. 

Molalar sadece ders aralarında verdiğiniz 15 dakikalık aralar da olmamalı. Haftanın bir gününde kendinize ayırdığınız bir vakitte stresinizi azaltacak olan hobilerinize de vakit ayırabilirsiniz. Sınav yılı uzun bir maraton olsa da bu süreçte fiziksel ve ruhsal sağlığınızı da korumanız çok önemli. Size iyi geldiğini düşündüğünüz bir uğraşınızı(spor yapmak, resim çizmek, kitap okumak vb.) stresli günlerinizin kahramanı olarak düşünün.

Bu yazımda iyi bir ders çalışma programı hazırlamak için uygulayabileceğiniz 5 yöntemden bahsettim. Başarıya giden bu yolda en önemli şey sizin kararlılığınız. Ders çalışma programınız ise sizin yoldaşınız. Hepinize sınavlarınızda başarılar!

Çözene Sor blog önerilerimiz:

Hedef Belirlemek ve Hedefe Ulaşmak

Zaman Yönetimi İçin Temel Etkili Öneriler

Pandemi Döneminde 5 Maddede Verimli Ders Çalışma

Çözene Sor sosyal medya hesaplarımız:

Twitter: https://twitter.com/https://cozenesor/

İnstagram: https://www.instagram.com/cozenesor/

Linkedin: https://tr.linkedin.com/company/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/

TikTok: https://vm.tiktok.com/cozenesor/

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *